WTAV10PD7SYL
DigiKey Part Number
4134-WTAV10PD7SYL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WTAV10PD7SYL
Description
WTAV10PD7SYL
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post
0.109" (2.76mm)
Overall Contact Length
0.594" (15.09mm)
Connector Type
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Features
Guide Pin
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Voltage Rating
1000V