WTA50PCJT
DigiKey Part Number
4134-WTA50PCJT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WTA50PCJT
Description
WTA50PCJT
Detailed Description
50 Position Rectangular Plug Connector Solder Cup Gold 22 AWG
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
AirBorn, a Molex company
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Bulk
Cable Termination
Solder Cup
Part Status
Active
Wire Type
Discrete
Connector Type
Plug
Wire Gauge
22 AWG
Contact Type
Male Pin
Features
Jackscrews
Number of Positions
50
Contact Finish
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)