WTA14PD9JL
DigiKey Part Number
4134-WTA14PD9JL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WTA14PD9JL
Description
WTA14PD9JL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Part Status
Active
Overall Contact Length
0.625" (15.88mm)
Connector Type
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Contact Type
Male Pin
Contact Shape
Circular
Pitch - Mating
Contact Finish - Mating
Gold
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Row Spacing - Mating
Features
Jackscrews
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Insulation Color
Gray
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Voltage Rating
1000V