WG92PR9SY342-7
DigiKey Part Number
4134-WG92PR9SY342-7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WG92PR9SY342-7
Description
WG92PR9SY342-7
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 92 position 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Insulation Height
0.350" (8.89mm)
Features
Board Guide, Polarizing Key
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5A
Voltage Rating
1000V