WG92PR7SY-4
DigiKey Part Number
4134-WG92PR7SY-4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WG92PR7SY-4
Description
WG92PR7SY-4
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 92 position 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post
0.109" (2.76mm)
Insulation Height
0.350" (8.89mm)
Features
Board Guide, Polarizing Key
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5A
Voltage Rating
1000V