WG92PR7JTBMM
DigiKey Part Number
4134-WG92PR7JTBMM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WG92PR7JTBMM
Description
WG92PR7JTBMM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 92 position 0.100" (2.54mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.109" (2.76mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Contact Shape
Circular
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Number of Rows
3
Features
Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Gray
Style
Current Rating (Amps)
5A
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
1000V