WG50PR9JTB342
DigiKey Part Number
4134-WG50PR9JTB342-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WG50PR9JTB342
Description
WG50PR9JTB342
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 50 position 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Insulation Height
0.350" (8.89mm)
Features
Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5A
Voltage Rating
1000V