WG208PR9SY548-1
DigiKey Part Number
4134-WG208PR9SY548-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WG208PR9SY548-1
Description
WG208PR9SY548-1
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 208 position 0.100" (2.54mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Contact Shape
Circular
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Number of Rows
3
Features
Board Guide, Polarizing Key
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Gray
Style
Current Rating (Amps)
5A
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
1000V