Image for VSRAM-08-40-50-00-N is not available
VSRAM-08-40-50-00-N
DigiKey Part Number
4134-VSRAM-08-40-50-00-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSRAM-08-40-50-00-N
Description
VSRAM-08-40-50-00-N
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
320 Connector Header, Male Pins Through Hole, Right Angle High Speed
Category
Number of Rows
8
Manufacturer
Molex
Number of Columns
40
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Bulk
Termination
Press-Fit
Part Status
Active
Features
Board Guide, Jackscrew
Connector Usage
Backplane
Contact Finish
Gold
Connector Type
Header, Male Pins
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Style
High Speed
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
320
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
200VAC
Pitch
0.050" (1.27mm)