VSF-06-50-50-03-N
DigiKey Part Number
4134-VSF-06-50-50-03-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSF-06-50-50-03-N
Description
VSF-06-50-50-03-N
Detailed Description
300 Connector Receptacle, Female Sockets Through Hole Black High Speed
Category
Number of Columns
50
Manufacturer
AirBorn, a Molex company
Features
Board Guide, Jackscrew Socket
High Speed
Color
Black
Number of Positions
300
Current Rating (Amps)
2A
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Pitch
0.050" (1.27mm)
Voltage Rating
200VAC