Image for VSF-06-40-50-04-N1 is not available
VSF-06-40-50-04-N1
DigiKey Part Number
4134-VSF-06-40-50-04-N1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSF-06-40-50-04-N1
Description
VSF-06-40-50-04-N1
Detailed Description
240 Connector Receptacle, Female Sockets Through Hole High Speed
Category
Number of Rows
6
Manufacturer
Molex
Number of Columns
40
Features
Board Guide, Jackscrew
Connector Usage
Backplane
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
240
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Voltage Rating
200VAC
Pitch
0.050" (1.27mm)