Image for VSF-06-30-50-04-L1 is not available
VSF-06-30-50-04-L1
DigiKey Part Number
4134-VSF-06-30-50-04-L1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSF-06-30-50-04-L1
Description
VSF-06-30-50-04-L1
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 Connector Receptacle, Female Sockets Through Hole High Speed
Category
Number of Rows
6
Manufacturer
AirBorn, a Molex company
Number of Columns
30
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Termination
Solder
Part Status
Active
Features
Screwlocks
Connector Usage
Backplane
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Style
High Speed
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
180
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
200VAC
Pitch
0.050" (1.27mm)