Image for VRM-04-30-100-50-00-L is not available
VRM-04-30-100-50-00-L
DigiKey Part Number
4134-VRM-04-30-100-50-00-L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VRM-04-30-100-50-00-L
Description
VRM-04-30-100-50-00-L
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Connector Header, Male Pins Through Hole High Speed
Category
Number of Rows
4
Manufacturer
AirBorn, a Molex company
Number of Columns
30
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Termination
Press-Fit
Part Status
Active
Features
Screwlocks
Connector Usage
Backplane
Contact Finish
Gold
Connector Type
Header, Male Pins
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Style
High Speed
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
120
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
200VAC
Pitch
0.050" (1.27mm)