Image for VRF-04-40-50-06-N1 is not available
VRF-04-40-50-06-N1
DigiKey Part Number
4134-VRF-04-40-50-06-N1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VRF-04-40-50-06-N1
Description
VRF-04-40-50-06-N1
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
160 Connector Receptacle, Female Sockets Through Hole High Speed
Category
Number of Rows
4
Manufacturer
AirBorn, a Molex company
Number of Columns
40
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Termination
Solder
Part Status
Active
Features
Board Guide, Jackscrew
Connector Usage
Backplane
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Style
High Speed
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
160
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
200VAC
Pitch
0.050" (1.27mm)