TMP-PSAN12-018ASC00A
DigiKey Part Number
4134-TMP-PSAN12-018ASC00A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMP-PSAN12-018ASC00A
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TMP-PSAN12-018ASC00A Models
Category
Shell Material
Aluminum
Mfr
Shell Finish
Tin Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Coupling Nut
Number of Positions
18
Shielding
Shell Size - Insert
12-18
Current Rating (Amps)
5A, 7.5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C