SSP2-C010AD-X30-RP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Image for SSP2-C010AD-X30-RP is not available
SSP2-C010AD-X30-RP
DigiKey Part Number
4134-SSP2-C010AD-X30-RP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSP2-C010AD-X30-RP
Description
SSP2-C010AD-X30-RP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Packaging
Bulk
Features
Backshell
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
7A
Number of Positions
10
Voltage Rating
400V
Shell Size - Insert
C
Cable Opening
0.310" (7.87mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C