RM672-162-322-9522
DigiKey Part Number
4134-RM672-162-322-9522-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM672-162-322-9522
Description
RM672-162-322-9522
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 162 position 0.075" (1.91mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.170" (4.32mm)
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.550" (13.97mm)
Connector Type
Contact Shape
Circular
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin-Lead
Number of Positions
Contact Material
Beryllium Copper
Number of Rows
6
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Row Spacing - Mating
Features
Guide Pin, Mounting Flange, Polarizing Key
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Insulation Color
Gray
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
750V