RM642-300-822-9701 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
300 Position Receptacle Connector 0.075" (1.91mm) Through Hole Gold
RM642-300-822-9701
DigiKey Part Number
4134-RM642-300-822-9701-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM642-300-822-9701
Description
RM642-300-822-9701
Detailed Description
Insulation Height
0.315" (8.00mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin-Lead
Number of Positions
Features
Mating Flange, Mounting Flange, Polarizing Key
Current Rating (Amps)
3A
Pitch - Mating
Voltage Rating
750V
Row Spacing - Mating
0.075" (1.91mm)