RM642-252-822-9300
DigiKey Part Number
4134-RM642-252-822-9300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM642-252-822-9300
Description
RM642-252-822-9300
Detailed Description
252 Position Receptacle Connector 0.075" (1.91mm) Through Hole Gold
Insulation Height
0.315" (8.00mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin-Lead
Number of Positions
Features
Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange
Current Rating (Amps)
3A
Pitch - Mating
Voltage Rating
750V
Row Spacing - Mating
0.075" (1.91mm)