RM642-252-821-9400
DigiKey Part Number
4134-RM642-252-821-9400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM642-252-821-9400
Description
RM642-252-821-9400
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
252 Position Receptacle Connector 0.075" (1.91mm) Through Hole Gold
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Insulation Color
Gray
Part Status
Active
Insulation Height
0.315" (8.00mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Features
Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
3A
Pitch - Mating
Voltage Rating
750V
Number of Rows
6
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Row Spacing - Mating
0.075" (1.91mm)