Image for RM462-110-842-9100 is not available
RM462-110-842-9100
DigiKey Part Number
4134-RM462-110-842-9100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM462-110-842-9100
Description
RM462-110-842-9100
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
110 Position Receptacle Connector 0.075" (1.91mm) Through Hole, Right Angle Gold
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Insulation Color
Gray
Part Status
Active
Insulation Height
0.400" (10.16mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.109" (2.76mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin-Lead
Number of Positions
Features
Mating Flange, Mounting Flange
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
3A
Pitch - Mating
Voltage Rating
750V
Number of Rows
4
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Row Spacing - Mating
0.075" (1.91mm)