RM412-164-192-9501-910
DigiKey Part Number
4134-RM412-164-192-9501-910-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM412-164-192-9501-910
Description
RM412-164-192-9501-910
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 164 position 0.075" (1.91mm)
Category
Mounting Type
Mfr
Termination
Solder
Series
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Bulk
Contact Shape
Circular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin-Lead
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Beryllium Copper
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Number of Positions
Features
Board Guide, Polarizing Key
Number of Rows
4
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Row Spacing - Mating
Insulation Color
Gray
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
3A
Style
Voltage Rating
750V