Image for RM382-035-442-5500 is not available
RM382-035-442-5500
DigiKey Part Number
4134-RM382-035-442-5500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM382-035-442-5500
Description
RM382-035-442-5500
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
35 Position Receptacle Connector 0.075" (1.91mm) Through Hole, Right Angle Gold
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Insulation Color
Gray
Part Status
Active
Insulation Height
0.275" (6.99mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.109" (2.76mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin-Lead
Number of Positions
Features
Board Guide
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
3A
Pitch - Mating
Voltage Rating
750V
Number of Rows
3
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Row Spacing - Mating
0.075" (1.91mm)