RM362-182-451-5500-076
DigiKey Part Number
4134-RM362-182-451-5500-076-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM362-182-451-5500-076
Description
RM362-182-451-5500-076
Detailed Description
182 Position Receptacle Connector 0.075" (1.91mm) Through Hole, Right Angle Gold
Insulation Height
0.275" (6.99mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Features
Mating Guide, Mounting Flange
Current Rating (Amps)
3A
Pitch - Mating
Voltage Rating
750V
Row Spacing - Mating
0.075" (1.91mm)