RM352-023-352-2900
DigiKey Part Number
4134-RM352-023-352-2900-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM352-023-352-2900
Description
RM352-023-352-2900
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 23 position 0.075" (1.91mm)
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Insulation Height
0.275" (6.99mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
750V