RM342-023-571-0256 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Image for RM342-023-571-0256 is not available
RM342-023-571-0256
DigiKey Part Number
4134-RM342-023-571-0256-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM342-023-571-0256
Description
RM342-023-571-0256
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
23 Position Receptacle Connector 0.075" (1.91mm) Through Hole Gold
Category
Mounting Type
Through Hole
Mfr
Termination
Series
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Part Status
Active
Insulation Height
0.300" (7.62mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
750V
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Number of Rows
3
Contact Shape
Circular
Row Spacing - Mating
0.075" (1.91mm)