RM262-030-441-2000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
30 Position Receptacle Connector 0.075" (1.91mm) Through Hole, Right Angle Gold
RM262-030-441-2000
DigiKey Part Number
4134-RM262-030-441-2000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM262-030-441-2000
Description
RM262-030-441-2000
Detailed Description
Insulation Height
0.200" (5.08mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.109" (2.76mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
750V
2
Contact Shape
Circular
Row Spacing - Mating
0.075" (1.91mm)