RM252-020-342-2900
DigiKey Part Number
4134-RM252-020-342-2900-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM252-020-342-2900
Description
RM252-020-342-2900
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.075" (1.91mm)
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post
0.109" (2.76mm)
Insulation Height
0.200" (5.08mm)
Contact Finish - Post
Tin-Lead
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
750V