RM252-020-311-2900
DigiKey Part Number
4134-RM252-020-311-2900-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM252-020-311-2900
Description
RM252-020-311-2900
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.075" (1.91mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.109" (2.76mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.200" (5.08mm)
Connector Type
Contact Shape
Circular
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Contact Material
Beryllium Copper
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Row Spacing - Mating
Features
Mating Guide, Mounting Flange
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Insulation Color
Gray
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
750V