Image for RM232-040-103-5500 is not available
RM232-040-103-5500
DigiKey Part Number
4134-RM232-040-103-5500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM232-040-103-5500
Description
RM232-040-103-5500
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.075" (1.91mm)
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Series
Contact Length - Post
0.109" (2.76mm)
Overall Contact Length
0.559" (14.20mm)
Insulation Height
0.300" (7.62mm)
Contact Finish - Post
Tin
Features
Board Guide
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
750V