RC422-152-101-3000
DigiKey Part Number
4134-RC422-152-101-3000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC422-152-101-3000
Description
RC422-152-101-3000
Detailed Description
152 Position Receptacle Connector 0.075" (1.91mm) Through Hole Gold
Insulation Height
0.300" (7.62mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.095" (2.41mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
750V
Row Spacing - Mating
0.075" (1.91mm)