RC422-100-251-4400
DigiKey Part Number
4134-RC422-100-251-4400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC422-100-251-4400
Description
RC422-100-251-4400
Detailed Description
100 Position Receptacle Connector 0.075" (1.91mm) Through Hole Gold
Insulation Height
0.300" (7.62mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.800" (20.32mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
750V
Row Spacing - Mating
0.075" (1.91mm)