RC422-076-221-4100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
76 Position Receptacle Connector 0.075" (1.91mm) Through Hole Gold
RC422-076-221-4100
DigiKey Part Number
4134-RC422-076-221-4100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC422-076-221-4100
Description
RC422-076-221-4100
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Insulation Color
Gray
Part Status
Active
Insulation Height
0.300" (7.62mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.400" (10.16mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Board to Board
Features
Board Guide
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
750V
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Number of Rows
4
Contact Shape
Circular
Row Spacing - Mating
0.075" (1.91mm)