NK-1F2-021-445-TH00
DigiKey Part Number
4134-NK-1F2-021-445-TH00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NK-1F2-021-445-TH00
Description
CONN D-TYPE RCPT 21POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21 Position D-Type, Nano-D Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Flange Feature
Housing/Shell (0-80)
Mfr
Termination
Solder
Series
Primary Material
Metal
Packaging
Bulk
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Style
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
Dielectric Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Number of Rows
1
Contact Material
Beryllium Copper
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C