MP-221-015-213-0000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Amphenol Canada Corporation - Military and Aerospace
15 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
MP-221-015-213-0000
DigiKey Part Number
4134-MP-221-015-213-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MP-221-015-213-0000
Description
CONN MICRO-D RCPT 15POS SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Primary Material
Metal
Packaging
Bulk
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Style
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Dielectric Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Number of Rows
2
Wire Gauge
26 AWG
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C