MK-2J2-051-475-0000
DigiKey Part Number
4134-MK-2J2-051-475-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MK-2J2-051-475-0000
Description
CONN MICRO-D RCPT 51POS SMD SLDR
Detailed Description
51 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
3A
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C