Image for MK-2H3-031-375-2200 is not available
MK-2H3-031-375-2200
DigiKey Part Number
4134-MK-2H3-031-375-2200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MK-2H3-031-375-2200
Description
CONN MICRO-D PLUG 31POS SMD SLDR
Detailed Description
31 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Electrodeposite Plated Cadmium
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
3A
Dielectric Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Mounting Type
Contact Material
Beryllium Copper
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C