Image for MK-2H2-015-375-0000 is not available
MK-2H2-015-375-0000
DigiKey Part Number
4134-MK-2H2-015-375-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MK-2H2-015-375-0000
Description
CONN MICRO-D PLUG 15POS SMD SLDR
Detailed Description
15 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
3A
Contact Material
Beryllium Copper
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C