MK-2E2-015-435-000S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Image for MK-2E2-015-435-000S is not available
MK-2E2-015-435-000S
DigiKey Part Number
4134-MK-2E2-015-435-000S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MK-2E2-015-435-000S
Description
CONN MICRO-D RCPT 15POS R/A SLDR
Detailed Description
15 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
3A
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C