MK-252-015-335-220S
DigiKey Part Number
4134-MK-252-015-335-220S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MK-252-015-335-220S
Description
CONN MICRO-D PLUG 15POS R/A SLDR
Detailed Description
15 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Packaging
Bulk
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
3A
Contact Material
Beryllium Copper
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C