MA-231-060-135-A0000
DigiKey Part Number
4134-MA-231-060-135-A0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA-231-060-135-A0000
Description
MA-231-060-135-A0000
Detailed Description
Connector Header Through Hole 60 position 0.050" (1.27mm)
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Insulation Height
0.295" (7.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
600V