MA-231-026-125-A5000
DigiKey Part Number
4134-MA-231-026-125-A5000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA-231-026-125-A5000
Description
MA-231-026-125-A5000
Detailed Description
Connector Header Through Hole 26 position 0.050" (1.27mm)
Fastening Type
Latch Holder
Series
Contact Length - Post
0.109" (2.76mm)
Insulation Height
0.295" (7.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
600V