Image for MA-231-004-135-A5600 is not available
MA-231-004-135-A5600
DigiKey Part Number
4134-MA-231-004-135-A5600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA-231-004-135-A5600
Description
MA-231-004-135-A5600
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.050" (1.27mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Latch Holder
Series
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.295" (7.50mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Circular
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
50.0µin (1.27µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin-Lead
Number of Positions
Contact Material
Beryllium Copper
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
3A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
600V