Image for MA-131-018-123-A1000 is not available
MA-131-018-123-A1000
DigiKey Part Number
4134-MA-131-018-123-A1000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA-131-018-123-A1000
Description
MA-131-018-123-A1000
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 18 position 0.050" (1.27mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Post
0.109" (2.76mm)
Series
Insulation Height
0.295" (7.50mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Circular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
50.0µin (1.27µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Beryllium Copper
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
3A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
600V