M55302/65-56X is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Image for M55302/65-56X is not available
M55302/65-56X
DigiKey Part Number
4134-M55302/65-56X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55302/65-56X
Description
M55302/65-56X
Detailed Description
56 Position Rectangular Receptacle Connector Crimp Gold 22 AWG
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
AirBorn, a Molex company
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Bulk
Cable Termination
Crimp
Part Status
Active
Wire Type
Discrete
Connector Type
Receptacle
Wire Gauge
22 AWG
Contact Type
Female Socket
Features
Board Guide, Mounting Flange
Number of Positions
56
Contact Finish
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)