Image for M55302/63C54X is not available
M55302/63C54X
DigiKey Part Number
4134-M55302/63C54X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55302/63C54X
Description
M55302/63C54X
Detailed Description
Connector Header Through Hole 54 position 0.100" (2.54mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Series
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.172" (4.37mm)
Part Status
Active
Overall Contact Length
0.657" (16.70mm)
Connector Type
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Contact Type
Male Pin
Contact Shape
Circular
Pitch - Mating
Contact Finish - Mating
Gold
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Row Spacing - Mating
Features
Guide Pin
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Insulation Color
Gray
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Voltage Rating
1000V