M55302/62LA10H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Image for M55302/62LA10H is not available
M55302/62LA10H
DigiKey Part Number
4134-M55302/62LA10H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55302/62LA10H
Description
M55302/62LA10H
Detailed Description
10 Position Rectangular Receptacle Connector Solder Cup Gold 22 AWG
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
AirBorn, a Molex company
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Bulk
Cable Termination
Solder Cup
Part Status
Active
Wire Type
Discrete
Connector Type
Receptacle
Wire Gauge
22 AWG
Contact Type
Female Socket
Features
Jackscrews
Number of Positions
10
Contact Finish
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)