M55302/58-C24F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Image for M55302/58-C24F is not available
M55302/58-C24F
DigiKey Part Number
4134-M55302/58-C24F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55302/58-C24F
Description
M55302/58-C24F
Detailed Description
24 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Board to Board
Features
Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange
Number of Positions
Current Rating (Amps)
5A
Voltage Rating
1000V
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)