Image for M55302/57B24X is not available
M55302/57B24X
DigiKey Part Number
4134-M55302/57B24X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55302/57B24X
Description
M55302/57B24X
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 24 position 0.100" (2.54mm)
Category
Termination
Solder
Series
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Insulation Height
0.250" (6.35mm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Features
Guide Pin, Mounting Flange, Polarizing Key
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
1000V