Image for M55302/57A20Y is not available
M55302/57A20Y
DigiKey Part Number
4134-M55302/57A20Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55302/57A20Y
Description
M55302/57A20Y
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.100" (2.54mm)
Category
Termination
Solder
Series
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post
0.109" (2.76mm)
Insulation Height
0.250" (6.35mm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Number of Rows
2
Features
Guide Pin, Mounting Flange, Polarizing Key
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Gray
Style
Current Rating (Amps)
5A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
1000V